U psów w podeszłym wieku powinniśmy pamiętać o odpowiedniej diecie, aby zapobiec tyciu czy też chudnięciu, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób i spowolnić procesy starzenia się.
1) Zapotrzebowania pokarmowe:
Wraz z wiekiem u zwierząt dochodzi do zmian, które wpływają na zdolność zjadania, trawienia i wykorzystywania składników pokarmowych. U psów starszych zauważalny jest spadek masy mięśniowej, zwolnienie tempa przemian metabolicznych, a także aktywności fizycznej, przez co zapotrzebowanie zwierząt na energię pokarmową zmniejsza się.
Dlatego większość karm komercyjnych dla seniorów, charakteryzuje się niższą gęstością kaloryczną niż dla zwierząt dorosłych (około 20% mniej). U większości psów apetyt nie zmienia się, jednak ze względu na słabszy zmysł węchu i smaku, niektóre osobniki stają się bardziej wybredne. Dlatego należy zwracać uwagę, aby nie traciły na wadze.
Zapotrzebowanie na białko nie wzrasta wraz z wiekiem, można się nawet spotkać, że w karmach komercyjnych dla seniorów jest ono niższe niż w karmach dla zwierząt dorosłych. Ma to zapobiec pogłębiania się niezauważalnej dla właściciela postaci przewlekłej niewydolności nerek, która często występuje u zwierząt starszych. Dlatego warto dostarczać wysokiej jakości łatwo przyswajalnego białka, które można znaleźć np. w rybach, drobiu, białym serze, jajkach. Z tej samej przyczyny co ograniczenie poziomu białka w diecie, ograniczony bywa poziom fosforu. W karmach o małej zawartości fosforu, często bywa też ograniczony poziom wapnia, aby zachować prawidłowy stosunek wapnia do fosforu (1,2:1).
Niedobór lub nadmiar witamin może powodować wiele zaburzeń metabolicznych, dlatego warto podawać preparaty mineralno – witaminowe dostępne w lecznicach weterynaryjnych.
2) Zasady żywienia
Wraz z wiekiem następują nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej przewodu pokarmowego, które zakłócają trawienie i wchłanianie. Dlatego powinno się zmniejszyć i podzielić dzienną dawkę karmy na trzy lub cztery porcje, odciążając tym samym przewód pokarmowy.
Ważne jest, aby pokarm podawany był o temperaturze pokojowej o stałych porach. Nie należy zostawiać miski z pokarmem cały czas dostępnej dla zwierzęcia, gdyż prowadzi to do rozregulowania procesów metabolicznych oraz otyłości.
Jeżeli pies ma trudności z pobieraniem pokarmu ze względu na problemy z uzębieniem, konieczne może okazać się namaczanie pokarmu w wodzie przed podaniem. Wskazana może być także zmiana karmy suchej na wilgotną (z puszki). Należy pamiętać, aby zwierzę miało stały dostęp do świeżej wody.
3) Sposoby żywienia
Jedzenie gotowane
Warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki żywieniowe w odpowiednich proporcjach przygotowując posiłki samodzielnie? Dużo łatwiejszym rozwiązaniem wydaję się być kupno gotowej, przeznaczonej dla zwierząt geriatrycznych karmy. Jeśli jednak zdecydujemy się gotować sami, należy posiłek skomponować z trzech grup pokarmów: dobrej jakości mięsa lub ryb (około 30%), wypełniaczy (około 50%) – ryż, płatki owsiane, jęczmienne, makaron oraz warzyw i owoców (około 20%) – poza warzywami strączkowymi, gdyż działają wzdymająco.
Niektóre pokarmy są dla zwierząt szkodliwe, podawanie ich systematycznie w małych ilościach czy też jednorazowo w dużej dawce może doprowadzić do zatrucia, uszkodzenia narządów, a nawet śmierci. Dlatego należy unikać m.in.: czekolady (substancją toksyczną jest teobromina, która powoduje wzmożoną aktywność serca i układu oddechowego), czosnku/cebuli (toksyczne dwusiarczki doprowadzają do rozpadu czerwonych krwinek), rodzynek (działają drażniąco na nerki). Wyeliminować należy słodycze, cukier, sól, kości, wędliny, oraz smażone, wędzone i przyprawiane potrawy.
Gotowa karma
Gotowe karmy dla psów zawierają najczęściej wszystkie niezbędne składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Decydując się a taką karmę należy pamiętać, aby była ona dostosowana do wieku.
4) Żywienie starszych psów z zaburzeniami zdrowotnymi
Zwierzęta chore muszą otrzymywać pokarm dostosowany do stanu organizmu, a zarazem wspomagający organizm i ułatwiający powrót do zdrowia. W takich przypadkach najlepsze są gotowe diety weterynaryjne, gdyż właściciel nie jest w stanie przygotować odpowiednio zbilansowanego pożywienia. Zadaniem opiekuna jedynie będzie, sprawdzanie daty ważności, nie dopuszczenie do wietrzenia karmy oraz powstrzymywanie się od podawania dodatkowych produktów spożywczych, które mogłyby zakłócić zbilansowanie diety przez producenta.